Fredagsfortælling: Formidlerens favoritter / fredag 24. april kl. 10.30

50_aar.png
13-01-2026

 

Kom tættere på kunsten, når en af museets dygtige formidlere præsenterer sine personlige favoritværker i museets 50års jubilæumsudstilling. Lad dig inspirere af de facinerende fortællinger – og oplev værkerne fra et nyt perspektiv!

Fredagsfortælling er museets ugentlige fortællestund. Hver fredag kl. 10.30 - 11.30 kan du opleve en kort, levende kunstfortælling på dansk med en af museets formidlere. Vi slutter af med kaffe og hyggeligt samvær i mikrocaféen Aages Corner i Angligården.

Book din billet allerede nu HER

OBS: begrænset antal billetter og max to billetter pr. køb. Billetten giver kun adgang til fredagsfortælling sammen med betalt entré til Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum på den pågældende dag (gratis entré for Klub Cobra). Besøger I museet som en gruppe, henviser vi til, at I på forhånd, og i god tid før besøget, booker en omvisning eksklusivt for jer.