Ved første øjekast virker de to danske kulturpersonligheder Carl Nielsen, komponist og musiker, og Carl-Henning Pedersen, billedkunstner, måske ikke som det mest oplagte makkerpar. De arbejdede i forskellige kunstformer og levede i hver sin tid. Men ser man nærmere efter, opstår der forbindelser mellem deres kunst og deres blik på verden.
Begge søgte nye veje, løsrev sig fra traditionerne og skabte et sprog, der var deres eget. De havde en stærk trang til kunstnerisk frihed og et mod til at gå imod strømmen og de blev stående i det ukendte, indtil noget nyt opstod.
Denne aften flettes deres fortællinger sammen med toner, når vi, i den smukke Prismesal på Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum, lærer dem begge lidt bedre at kende. Carl Nielsens musik bliver levende i hænderne på MidtVest Pigekor, Baryton, Asmus Hanke Frederiksen og violinist, Anna Sakham Jalving. Stemmer væver sig ind mellem ord og billeder og giver nyt liv til to kunstnere, der hver især og på hver sin måde har sat spor i dansk kunst og kultur.
Dørene til Den Runde Sal åbner kl. 19.00, hvor der vil være mulighed for at købe et glas vin.
Fra kl. 20.45-21.30 holder museet ekstra åbent, så der er mulighed for at se de udstillede værkerne efter koncerten.
Koncerten præsenteres i samarbejde med Herning Opera Festival.
Billetter kan købes her:
Carl, Kunsten & Klangen - Herning Opera Festival