Bourgogne Aften på et eventyrligt sted
onsdag den 11. juni 2025 kl. 19.30
Glæd dig til en sanselig aften med kunst og vin fra Bourgogne!
Oplev Carl-Henning Pedersens senværk igennem poetiske malerier og levende fortællinger fra det franske Chateau de Molesmes. Nyd anekdoter såvel som fakta om de mytiske vine fra Bourgogne, og smag på nogle af de legendariske dråber.
Denne særlige aften udfolder sig i Ovenlyssalen på Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum i en intim og hyggelig atmosfære i et tæt samarbejde mellem museet og Vinettig.
Billetter kan købes HER og sælges efter først til mølle-princippet

I 1977 erhverver Carl-Henning Pedersen sammen med sin hustru Sidsel Ramson det franske Chateau de Molesmes, der er beliggende i Bourgogneområdet. Boligen bliver deres bopæl store dele af kalenderåret, og chateauets vidder og det endeløse landskab aftegner sig straks i Carl-Henning Pedersens malerier. Lærrederne vokser sig større, mens frihedens fugle får endnu mere luft under vingerne. I disse sene år af hans kunstneriske liv skaber han i Frankrig de mest poetiske værker, vi ser fra hans hånd.
Det er svært at tænke på Bourgogne uden ikke også at tænke på vin. Her finder man nemlig verdens mest eksklusive vinområde, der er berømt for både sine røde og hvide vine. Området er gennem årene blevet kaldt mytisk, da det trods sin begrænsede størrelse er spækket med forskelligartede og veltilrettelagte vinmarker og et utal af ihærdige stjernevingårde, der står for høj kvalitet og udsøgt smag.
Glæd dig til en sanselig aften på Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum! Formidlingsinspektør Helle Forbech Hvergel vil midt mellem Carl-Henning Pedersens poetiske malerier levende fortælle om CoBrA-kunstnerens liv og kunst på det franske chateau de Molesmes. Efterfølgende vil Arne Laugesen og Gitte Hornshøj fra Vinettig over en let anretning fra Aroma føre os ind i det mytiske univers omkring de verdenskendte vine fra Bourgogne og lade os smage på nogle af de legendariske dråber.
.png)